Pomiń
noneNauka higieny może być dobrą zabawą

Nauka higieny może być dobrą zabawą

Prawidłowa higiena ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Jak zachęcić dzieci i wyrobić ten zdrowy nawyk?

Ręce to jeden z  nośników zarazków – szczególnie małe rączki, stale zajęte zabawą i poznawaniem świata. Dokładne mycie rąk ciepłą wodą i mydłem to jeden z  sposobów na wzmacnianie ochrony przed chorobą dla Ciebie i Twojej rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby mycie rąk było dla dzieci dobrą zabawą; w przeciwnym razie lekcja nie zostanie utrwalona. Oto kilka technik mycia rąk, które pomogą Ci uniknąć codziennych potyczek.

Grafik mycia rąk

Jednym z łatwych sposobów na umilenie mycia rąk dla dzieci jest przygotowanie grafiku mycia rąk z określeniem ważnych momentów, w których dzieci powinny umyć w domu ręce, używając ciepłej wody i mydła. Na przykład:

 • Przed śniadaniem
 • Przed obiadem
 • Przed kolacją
 • Po wizycie w toalecie
 • Po zabawie na zewnątrz
 • Po szkole
 • Po dotykaniu zwierząt

Nie musisz wyznaczać nagrody, ale dzieci będą zachwycone odhaczaniem we własnym grafiku mycia rąk, co będzie wizualnym potwierdzeniem ich sukcesów.

Śpiewajcie piosenki

Mycie rąk przed dzieci z wodą i mydłem przez rekomendowane 30 sekund jest ważne, aby zapobiegać roznoszeniu zarazków. Skutecznym sposobem na wyrobienie dobrego nawyku jest nauczenie dzieci mycia rąk do melodii ulubionej piosenki. Dziecko będzie wiedzieć po skończeniu piosenki, że myło ręce przez odpowiedni czas. W tej metodzie wspaniałe jest to, że Twoje dziecko może ją stosować dosłownie wszędzie – w szkole, w domu kolegi/koleżanki i w publicznych toaletach. Możesz nawet stworzyć plakat z ulubioną piosenką dziecka, na przykład „Mam tę moc” z Krainy Lodu, przedstawiający prawidłowy sposób mycia rąk.

Przyjazna atmosfera

Zorganizowanie w domu spersonalizowanego stanowiska dla dziecka do mycia rąk, ze stopniem przy umywalce i mydłem do rąk Dettol to kolejny sposób na zwiększenie atrakcyjności higieny. Im łatwiej dziecku myć ręce, tym mniej wydaje się to być obowiązkiem. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać akcesoria, na przykład specjalny ręcznik do wycierania rąk po myciu, aby mogło być naprawdę dumne z mycia rąk – zupełnie samodzielnie. Z czasem możesz wprowadzić też inne sposoby kształtowania nawyku higieny u dziecka – od mydła w płynie.  poprzez mydło w kostce, po różne wersje zapachowe. W ten sposób rutynowa czynność będzie ciekawsza.

none

Zabawa

Jeżeli nakłonienie dziecka do mycia rąk wymaga stoczenia potyczki, zmień obowiązek w zabawę. Na przykład pobawcie się w: „Czyje ręce pachną najczyściej?”. To powinno pomóc w dokładnym wyszorowaniu rąk – dzieci mogą nawet bawić się w to samo z kolegami w szkole. Zachęcaj dzieci do używania mydła i wody, przekazując im informacje o zarazkach w wizualny sposób. Spróbuj rozsypać na ręce dziecka odrobinę brokatu, przedstawiającego „zarazki”, dzięki czemu maluch zobaczy, o ile łatwiej jest zmyć „zarazki” mydłem – i jak ważne jest dokładne mycie rąk.

Postaw na kreatywność

Zmień techniki mycia rąk w ciekawy projekt artystyczny. Usiądź z dzieckiem do przygotowania plakatu własnej roboty, ilustrującego prawidłowe etapy mycia rąk – i powieś go w łazience jako materiał instruktażowy. Rozrysowanie mycia rąk krok po kroku to świetny wizualny sposób na wyjaśnienie, jak ważne jest prawidłowe mycie rąk. Zalecamy następującą technikę mycia rąk, aby zadbać o idealną czystość małych rączek:

 1. Zmocz ręce bieżącą wodą.
 2. Nałóż Dettol mydło do rąk.
 3. Energicznie pocieraj ręce z mydłem przez 30 sekund. Pamiętaj o umyciu grzbietów dłoni i miejsc pod paznokciami.
 4. Dokładnie opłucz ręce.
 5. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub suszarką z nadmuchem powietrza.
 6. Zamknij kran łokciem.

Zalecane jest także wykonywanie tych czynności do melodii ulubionej piosenki dziecka, jak już wcześniej wspomnieliśmy.

Rutyna i powtarzanie

Nasza ostatnia wskazówka to dobry przykład. Bądź dla dzieci wzorem do naśladowania w myciu rąk i pokaż im, jak stosować te zasady w codziennej rutynie. Wracając do domu po pracy, zakupach lub zabawie na zewnątrz – zanim zrobisz cokolwiek innego, najpierw odwieś kurtkę, zdejmij buty i umyj ręce wodą z mydłem. Gdy jesteście poza domem, korzystaj z produktów zapewniających ochronę w drodze, takich jak Dettol spray do dezynfekcji rąk. Wprowadź praktykowanie higieny do rutynowego rytmu swojej rodziny, a już wkrótce prawidłowa technika mycia rąk stanie się nawykiem, pomagającym chronić dzieci przed paskudnymi zarazkami.

Aby dowiedzieć się więcej o produktach pomagających chronić dzieci przed zarazkami, kliknij tutaj.

Nasza  wiedza