Pomiń
noneHigiena dla rodziny i wakacyjne wyjazdy

Higiena dla rodziny i wakacyjne wyjazdy

Dowiedz się, jak prawidłowo zaplanować wyjazd, dbając o zdrowie i odpowiednią ochronę

Okres świąt i obchodów religijnych, takich jak Boże Narodzenie , to ekscytujący czas dla rodzin. Wielu z nas wyjeżdża w takim okresie, aby spotkać się z krewnymi i bliskimi. Zaplanuj wyjazd z głową, aby zadbać o dobre samopoczucie podczas świąt dla siebie i swojej rodziny.

Planowanie podróży:

przed wyjazdem

Zanim spakujesz się na wakacje, sprawdź, czy potrzebujecie szczepień – nawet jeżeli byliście już kilka razy w tym regionie, potrzebne może być wzmocnienie dla ochrony przed chorobami przenoszonymi przez owady (np. malarią) na czas Waszego pobytu.

Zrób listę leków, które musisz zabrać – na przykład antyhistaminy, tabletki przeciwko biegunce, sole nawadniające, paracetamol i ibuprofen. Jeżeli Ty lub ktokolwiek inny w rodzinie musi regularnie przyjmować leki, zadbaj o odpowiedni zapas. Jeżeli lecicie samolotem, pamiętaj o zapakowaniu leków do bagażu podręcznego.

Jeżeli podróżujesz z niemowlęciem lub małym dzieckiem, sprawdź, jakie jedzenie będzie dla niego dostępne na miejscu, aby móc odpowiednio zaplanować posiłki.

Podróż

Warto zapakować chusteczki antybakteryjne Dettol, których można użwyać w samolocie, pociągu lub w samochodzie, do dezynfekcji powierzchni w czasie podróży (Dettol Antybakteryjne i Drożdżakobójcze Chusteczki do Mycia i Dezynfekcji Powierzchni).

Gdy ludzie podróżują razem na zamkniętej powierzchni w środkach transportu publicznego, zarazki łatwo się przenoszą, zarówno w powietrzu, jak i za pośrednictwem często dotykanych powierzchni. Aby wzmocnić swoją ochronę, regularnie myj ręce mydłem i czystą wodą, a jeżeli nie masz dostępu do mydła i czystej wody – użyj żelu do dezynfekcji rąk Dettol (Dettol Żel Antybakteryjny do Rąk Aloes).

Jeżeli ktokolwiek z Twoich towarzyszy podróży jest przeziębiony lub ma grypę, zadbaj o to, aby używał chusteczki przy kichaniu, prawidłowo wyrzucił chusteczkę po użyciu i dezynfekował ręce, tak by uniknąć zarażenia współpodróżnych.

Dbaj o higieniczną czystość swoich rąk, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia zarazków, gdziekolwiek jesteś.

Myjąc ręce, przez co najmniej 30 sekund szoruj je z wodą i mydłem, zwracając szczególną uwagę na grzbiety rąk, miejsca pod paznokciami i między palcami. Do prawidłowego wysuszenia rąk użyj czystego, suchego ręcznika lub ręcznika papierowego.

none

Lista rzeczy do spakowania

Na wyjazd zabierz ze sobą poniższe wyposażenie, zapewniając sobie i swojej rodzinie szczęśliwe i zdrowe wakacje bez chorowania.

Czy możesz pić wodę?

 • Przed wyjazdem dowiedz się, czy lokalna woda nadaje się do picia. Jeżeli nie spełnia wymogów sanitarnych, jej spożycie może spowodować dolegliwości żołądkowe, biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie u Ciebie i Twojej rodziny. Zachowaj ostrożność w krajach, w których picie wody może nie być bezpieczne.
 • Przed wypiciem zagotuj wodę i pozostaw ją do całkowitego ostudzenia
 • Jeżeli kupisz wodę butelkowaną, sprawdź, czy plomba nie jest naruszona
 • Przy myciu zębów używaj wody butelkowanej
 • Sałatę i owoce myj wodą butelkowaną
 • Lód często jest produkowany na bazie wody z kranu, lepiej więc z niego w ogóle zrezygnować
 • W restauracjach zamawiaj posiłki na gorąco, ponieważ obróbka w wysokiej temperaturze zabija szkodliwe bakterie (a składniki sałatki mogły być myte w zanieczyszczonej wodzie)
 • Wystrzegaj się szwedzkiego stołu – jedzenie mogło przez kilka godzin stać na słońcu lub dostęp do niego mogły mieć muchy
 • Unikaj jedzenia lodów, ponieważ lodówki mogą być wyłączane na noc
 • Jeżeli plaża nie wygląda na czystą, nie pływaj w wodzie

Owady i zwierzęta

 • Zawsze używaj środka odstraszającego owady, podróżując do regionów, w których występują owady gryzące
 • Natychmiast poszukaj pomocy medycznej, jeżeli poczujesz się źle po ukąszeniu
 • Unikaj kontaktu z zabłąkanymi lub dzikimi zwierzętami. Często przenoszą choroby, którymi możesz się zarazić w przypadku ugryzienia.
 • Nawet jeżeli czujesz się dobrze, ranę zawsze powinien od razu sprawdzić lekarz
 • Jeżeli przebywasz w regionie, w którym występuje ryzyko zarażenia się malarią, po powrocie do domu kontynuuj przyjmowanie tabletek przeciwmalarycznych zgodnie z zaleceniami.

Podróże są wspaniałym doświadczeniem, a zachowanie higieny podczas wyjazdów ogranicza ryzyko przyćmienia wspomnień przez chorobę. Aby poznać inne nasze produkty do zachowania prawidłowej higieny, kliknij tutaj.

Nasza  wiedza