Breadcrumbs

Nauka nocnikowania a higiena

Wskazówki i informacje na temat higieny dla udanej nauki nocnikowania

Dowiedz się, jak rozpoznać sygnały, która świadczą o tym, że Twoje dziecko jest gotowe, by rozpocząć korzystanie z nocnika i poznaj wskazówki na temat nauki nocnikowania. Ponadto odkryj jak proste czynności związane z higieną rąk oraz mycie i dezynfekowanie powierzchni podczas nauki nocnikowania mogą chronić Ciebie i Twoje dziecko przed zarazkami i bakteriami. 

Czy to już odpowiedni czas, by nauczyć Twoje dziecko, jak korzystać z nocnika?

Być może dla Ciebie tak, ale czy Twoje dziecko jest na to gotowe? Każde dziecko jest inne – niektóre będą psychicznie i emocjonalnie gotowe wcześniej od innych. Jednak nieważne kiedy to nastąpi – nie ma się czym martwić, jeśli inne dzieci korzystają już z nocnika, a Twoje jeszcze nie.

Poniżej opisaliśmy kilka sygnałów, które mogą oznaczać, że Twoje dziecko jest już gotowe, by zacząć uczyć się, jak korzystać z nocnika:

 • dopytuje o inne dzieci, które korzystają z toalety
 • coraz bardziej interesuje się tym, co robisz w łazience
 • informuje o potrzebie zrobienia siku i kupy
 • coraz częściej samo opuszcza spodnie i kuca

Jeśli Twoje dziecko jest już gotowe – śmiało, czas rozpocząć naukę nocnikowania. To nie jest takie straszne i stresujące jak sądzą niektórzy, jednak trzeba poświęcić więcej uwagi kwestiom higieny, aby utrzymać bezpieczne i zdrowe otoczenie dla Twojej rodziny i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii. Oznacza to dbanie, by nocnik, krany w umywalce, spłuczka, deska klozetowa oraz przestrzenie dookoła nocnika i klozetu były regularnie myte i dezynfekowane.

Wskazówki na temat nauki nocnikowania

Od jakiegoś już czasu Twoje dziecko może bez problemu robić siku czy kupę w pieluszkę, nie przerywając przy tym zabawy czy oglądania TV. Z pewnością twój maluch nie ucieszy się, jeśli nauka nocnikowania będzie oznaczała dla niego koniec z zabawą, postaraj się więc sprawić, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zachęć dziecko, aby samo wybrało sobie kolor nocnika – to ono będzie z niego korzystać!

 • Udekoruj nocnik, żeby Twoje dziecko czuło, że to dla niego wyjątkowy przedmiot
 • Zabierz dziecko ze sobą do ubikacji i wyjaśnij, do czego służy to miejsce
 • Spłukiwanie wody może być niezłą frajdą
 • Odrobiny magii myciu rąk doda bezdotykowy aplikator mydła w płynie 
 • Zostaw w pobliżu nocnika jakieś zabawki i książki, żeby Twoje dziecko miało jakieś zajęcie i spędziło na nocniku więcej czasu. Zadbaj o to, by były to rzeczy łatwe do umycia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii .
 • Nie szczędź swojemu maluchowi pochwał, kiedy zrobi siku lub kupę do nocnika.
 • Na czas nauki nocnikowania przeznacz specjalne spodnie żeby twój maluch przyzwyczaił się do ich samodzielnego opuszczania 

Higiena rąk i higiena domu

Nauka korzystania z nocnika wymaga czasu. Każde dziecko jest inne, niektóre szybko nabędą tę umiejętność, inne nieco później. Niezależnie od sytuacji to doskonały moment, żeby nauczyć dziecko podstawowych zasad higieny rąk, wyjaśniając mu czego nie powinien dotykać w toalecie i wykształcając w nim nawyk odpowiedniego mycia rąk. Warto mieć pod ręką łatwy w użyciu bezdotykowy system do mycia rąk Dettol, który zabija 99,9% bakterii.

Praktyka czyni mistrza, jednak podczas nauki nocnikowania ważna jest również cierpliwość. Aby utrzymać dom w higienicznej czystości, ważne jest wprowadzenie pewnych nawyków związanych z niezwłocznym myciem i dezynfekowaniem powierzchni (w tym również nocnika Twojego dziecka), by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.