Biegunka

Biegunka (lub rozwolnienie) to choroba, w której oddajesz stolec częściej lub jest on luźniejszy niż zazwyczaj. Jest to nieprzyjemna choroba, jednak zdarza się dość często u osób w każdym wieku i zazwyczaj nie trzeba się nią martwić, chyba że utrzymuje się dłużej i następuje odwodnienie organizmu. W większości przypadków przyczyną biegunki jest infekcja przewodu pokarmowego, zwana także wirusowym zapaleniem przewodu pokarmowego. U dorosłych zazwyczaj biegunka ustępuje w ciągu 2-4 dni i nie wymaga leczenia.

W tym czasie należy pamiętać o konieczności zachowania właściwej higieny, aby uniknąć zbyt długiego utrzymywania się objawów i przenoszenia szkodliwych zarazków na inne osoby – zob. nasze porady dotyczące zapobiegania biegunce, które zawierają więcej informacji.

Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej, może być objawem poważniejszego problemu ze zdrowiem. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę dolegliwości.

Przyczyny

Jakie są przyczyny biegunki?

Ogólnie mówiąc, przyczyną zakażeń skutkujących biegunką jest spożywanie zakażonej żywności i wody (stąd biegunka po jedzeniu), są one wynikiem niezachowania odpowiedniej higieny rąk lub bezpośredniego kontaktu z odchodami. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego, w którego przebiegu występuje biegunka, wywołują różne rodzaje bakterii, wirusów i pasożytów. Do najczęstszych patogenów należą:

 • Bakterie. Np. Salmonella lub Escherichia (E. coli)
 • Wirusy. Np. Norowirus lub rotawirus
 • Pasożyty. Np. Ogoniastek jelitowy (Giardia intestinalis)

Jednak duże znaczenie mogą mieć także inne czynniki, takie jak stres, kofeina, alkohol, alergie pokarmowe, antybiotyki czy środki przeczyszczające.

Objawy

Jakie są objawy choroby?

Objawy mogą obejmować:

 • Wodniste stolce
 • Rozstrój lub skurcze żołądka
 • Pilną potrzebę skorzystania z toalety
 • Nudności i wymioty
 • Gorączkę
 • Utratę apetytu
 • Odwodnienie

Jeżeli u osoby dorosłej objawy mają większe nasilenie lub biegunka trwa ponad tydzień, należy skonsultować się z lekarzem.

Biegunka mija zazwyczaj po kilku dniach, należy jednak uważać, by w tym czasie nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. 

Należy pić dużo płynów. Można także przyjmować doustny roztwór nawadniający (ORS). Preparat ten jest zwykle dostępny w saszetkach, których zawartość należy rozpuścić w wodzie i pić w celu uzupełnienia utraconych soli i składników mineralnych.

Można spożywać normalne posiłki, jednak trzeba zadbać o to, by były lekkie i niewielkie objętościowo. Należy unikać potraw ciężkich, mocno przyprawionych, słonych lub słodkich. W przypadku niemowląt, u których występuje biegunka, należy podawać im normalne, stosowane dotychczas posiłki lub kontynuować karmienie piersią.

Sposoby zapobiegania

W jaki sposób można zapobiegać biegunce?

Utrzymywać właściwą higienę rąk: 

 • Pamiętaj o konieczności regularnego mycia rąk wodą i mydłem, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety oraz przed przystąpieniem do przygotowywania i spożywania żywności i po nim – jeżeli nie masz dostępu do bieżącej wody, skorzystaj z Żelu antybakteryjnego do rąk Dettol, który eliminuje 99,9% zarazków
 • Czyść i dezynfekuj powierzchnie, które wykorzystujesz do przygotowania żywności: po zakończeniu obróbki żywności (zwłaszcza surowego mięsa, ryb i jajek). Brudne naczynia, sztućce i zastawę stołowa można myć gorącą wodą z detergentem.

Higiena w toalecie:

W sytuacji, gdy ktoś w domu ma biegunkę, ważne jest także utrzymywanie w czystości obszaru wokół toalety i często dotykanych elementów (np. deski sedesowej, klapy, spustu spłuczki, które powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane). 

Szmatek używanych do czyszczenia toalety i obszaru wokół niej nie należy używać do czyszczenia innych obiektów w pozostałych pomieszczeniach w domu.

Zachowaj szczególną ostrożność w sytuacji, gdy ktoś z członków twojej rodziny ma biegunkę.

 • Unikaj wspólnego korzystania z tych samych sztućców, naczyń, ręczników i innych artykułów higieny osobistej, takich jak myjki do twarzy, gąbki, których używają inni członkowie rodziny
 • Osoby mające biegunkę nie powinny przygotowywać posiłków dla innych osób
 • Po każdym ataku biegunki należy czyścić i dezynfekować toaletę, w tym deskę sedesową i spłuczkę
 • Pamiętaj o dokładnym, regularnym myciu rąk wodą i mydłem
 • Odczekaj co najmniej 48 godzin od ustąpienia objawów biegunki i dopiero po tym czasie możesz wrócić do pracy lub szkoły

Mit czy prawda

Podczas biegunki trzeba pić mniej płynów niż zazwyczaj

To nieprawda – kiedy masz biegunkę, musisz pić dużo płynów, aby twój organizm nie odwodnił się. Należy często pić po kilka łyków przegotowanej wody, nawet jeśli chorobie towarzyszą wymioty. 

Należy uważać na to, co jemy w sytuacji, gdy wystąpiła u nas biegunka

Istnieje wiele różnych poglądów na to, co i jak często powinniśmy jeść w sytuacji, gdy wystąpi u nas biegunka. Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że należy jeść pokarmy stałe. Posiłki powinny być lekkie, niewielkie objętościowo i nie powinny być mocno przyprawione, ciężkie i tłuste. Jeżeli nie masz ochoty na jedzenie, nie powinno Ci to w żadnym razie zaszkodzić.