Breadcrumbs

Bezpieczeństwo i higiena żywności

„Wielka czwórka”

Wiele osób uważa, że rozstrój żołądka i biegunka to objawy zatrucia pokarmowego, które nabywamy poza domem. W rzeczywistości jednak większość przypadków zatrucia pokarmowego ma swoje przyczyny w domu i jest bezpośrednim następstwem niewłaściwej higieny w kuchni, np. przenoszenia zarazków z surowych produktów spożywczych (w tym mięsa, drobiu, jajek, ryb i owoców morza, surowych owoców i warzyw) na powierzchnie robocze w kuchni lub inne produkty spożywcze podczas przygotowywania posiłków, bądź niedostatecznego stopnia ugotowania potraw.

Unikaj zatrucia pokarmowego w domu, przestrzegając zasady „wielkiej czwórki” bezpieczeństwa żywności: skażenia krzyżowego, czystości, gotowania i chłodzenia 

Wielka czwórka” higieny żywności 

Skażenie krzyżowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych jest skażenie krzyżowe. Dochodzi do niego, kiedy groźne zarazki z jednego rodzaju żywności są przypadkowo przenoszone na inne produkty spożywcze – zazwyczaj za pośrednictwem czyichś rąk lub naczyń i akcesoriów kuchennych. Jednak tych zagrożeń dla zdrowia można łatwo uniknąć:

 • Myj ręce czystą wodą i mydłem przed dotykaniem żywności oraz niezwłocznie po obróbce surowej żywności (np. mięsa, jajek), opróżnieniu kosza, dotykaniu zwierząt i skorzystaniu z toalety. Bezdotykowe mydło do rąk Dettol to doskonały produkt pomagający zapobiegać skażeniom krzyżowym. Po prostu wsuń rękę pod aplikator, a porcja antybakteryjnego mydła automatycznie znajdzie się na twojej dłoni.
 • Czyść i dezynfekuj wszystkie powierzchnie niezwłocznie po zakończeniu przygotowywania żywności.
 • Idealnie byłoby korzystać z desek do krojenia w różnych kolorach do obróbki żywności surowej i gotowej do spożycia.
 • Aby ograniczyć ryzyko wnikania zarazków przechowuj żywność pod przykryciem lub w pojemnikach próżniowych.
 • Oddzielnie przechowuj i przygotowuj surowe produkty spożywcze oraz żywność gotowaną i gotową do spożycia.
 • Nie pozwól, aby zwierzęta miały dostęp do miejsc, w których żywność jest przygotowywana i spożywana.

 Czyszczenie

 • We właściwy sposób i w odpowiednim czasie odkażaj często używane przedmioty tak, aby usunąć z nich groźne zarazki i uniemożliwić im rozprzestrzenianie się na żywność.
 • Przed użyciem akcesoriów kuchennych i sprzętu upewnij się, że są one idealnie czyste.
 • Regularnie czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty takie jak kurki/krany, uchwyty szafek, włączniki elektryczne.
 • Wszystkie powierzchnie, na których przygotowujesz żywność czyść niezwłocznie po zakończeniu przygotowywania żywności.
 • Jeżeli to możliwe, używaj ręczników papierowych lub jednorazowych szmatek, jeśli jednak używasz wielorazowych, odkaź je po każdym użyciu (i nie używaj tej samej szmatki do czyszczeni innego miejsca w danym pomieszczeniu).

Gotowanie

Dopilnuj, by mięso było w pełni ugotowane, tak aby wyeliminować groźne zarazki, które mogą powodować zatrucia pokarmowe. Aby sprawdzić, czy mięso jest ugotowane należy włożyć nóż w najgrubszą jego część – po wyjęciu na nożu nie powinny znajdować się różowe kawałki mięsa, a wyciekający z niego sos powinien być przejrzysty. Podgrzewając żywność, upewnij się, że jej temperatura jest równomiernie wysoka i nigdy nie podgrzewaj żywności więcej niż raz. 

Chłodzenie

Przechowywanie żywności w chłodziarce (w temperaturze 0–5°C, 32–41°F) lub zamrażarce spowalnia namnażanie się groźnych bakterii. Należy zawsze sprawdzać instrukcje na opakowaniu i datę przydatności żywności. Resztki z posiłków należy przykryć i umieścić w chłodziarce lub zamrażarce w ciągu 2 godzin po ugotowaniu, najpierw upewniając się, że już wystygły. Aby przyspieszyć proces stygnięcia można przełożyć żywność do mniejszych pojemników.