Breadcrumbs

Zdrowe i higieniczne karmienie

Praktyczne wskazówki na temat higieny podczas karmienia, które zapewnią zdrowie twojej pociechy

Jak każdy rodzic wie, odpowiednie odżywianie to podstawa fizycznego i poznawczego rozwoju dziecka. Zdrowie karmienie niemowląt i małych dzieci nie polega jedynie na dostarczeniu ich organizmowi pożywienia – kilka wskazówek na temat higieny pomoże ci zapewnić twojemu maluchowi możliwie największe korzyści ze zdrowego pożywienia, jakie mu oferujesz.

Układ odpornościowy twojego dziecka dopiero się wykształca, jest więc ono bardzo podatne na zarazki, których starsze dzieci nie muszą się już obawiać.

Aby karmienie było zdrowym momentem dnia, opracowaliśmy kilka przydatnych wskazówek. Nie możemy obiecać, że karmienie stanie się prostsze, ale na pewno możemy sprawić, by było zdrowsze!

  1. Myj ręce swojego dziecka, to bardzo dobry nawyk, który możesz w nim wykształcić. Wszyscy powinniśmy myć ręce przed jedzeniem, aby zapobiec wniknięciu wirusów żołądkowych i nośników innych chorób do organizmu.
  2. Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, niezwykle ważna jest sterylizacja butelek – należy robić to do momentu, aż nasza pociecha skończy 12 miesięcy. Butelki powinny być czyste i pozbawione tłustych osadów, wówczas można je wysterylizować przy użyciu specjalnego płynu do sterylizacji lub używając kuchenki mikrofalowej z parowarem, jeśli taką dysponujesz. Jeśli stosujesz mleko modyfikowane, koniecznie upewnij się, że woda, której używasz, jest całkowicie bezpieczna i nieskażona. Aby całkowicie pozbyć się wszelkich bakterii, używaj dokładnie przegotowanej wody.
  3. Kiedy zaczniesz wprowadzać do diety swojego malucha pokarmy stałe, ważne jest, abyś stosowała produkty dokładnie ugotowane i przygotowane w higienicznych warunkach.

Trzy wskazówki, aby zapewnić lepszą higienę żywności:

  1. Pamiętaj, by myć ręce przed i po przygotowywaniu posiłków. Dzięki temu nie przeniesiesz żadnych bakterii, które możesz mieć na dłoniach, na inne produkty.
  2. Upewnij się, że powierzchnie robocze, na których będzie przygotowywać jedzenie, są higienicznie czyste.
  3. Używaj czystej szmatki lub gąbki. Szkodliwe bakterie mogą występować na powierzchni szmatek, więc codziennie mocz je w środku dezynfekującym lub pierz w temp. co najmniej 60°C, by całkowicie pozbyć się wszystkich zarazków. Jeśli twoja szmatka lub gąbka nie są higienicznie czyste, istnieje duże prawdopodobieństwo przenoszenia bakterii na powierzchnie robocze w twoim domu!
  4. Fotelik do karmienia twojego dziecka to najważniejsze miejsce, w którym higiena jest szczególnie ważna. Jak każdy rodzic małego dziecka dobrze wie, podczas karmienia jedzenie często ląduje wszędzie dookoła, utrzymywanie fotelika do karmienia w higienicznej czystości jest więc niezwykle ważne, by zapewnić maluchowi zdrowy posiłek. Dokładnie umyj fotelik po każdym posiłku, usuwając wszelkie pozostałości jedzenia. Do czyszczenia fotelika do karmienia zaleca się stosowanie produktu nieodbarwiającego i bezzapachowego.