Breadcrumbs

Przewodnik na temat mycia rąk dla małych dzieci

Jak pomóc maluchom zrozumieć istotę higieny rąk i jej wpływ na ich zdrowie

Odpowiednie mycie rąk to prosty, ale skuteczny sposób, by zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku. Wprowadzenie zdrowych nawyków higienicznych podczas mycia rąk już w dzieciństwie ma ogromne znaczenie nie tylko dla malucha, ale dla całej jego rodziny – zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych chorobotwórczych bakterii to gwarancja zdrowia. 

Te cudowne małe rączki mogą mieć do czynienia na co dzień z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Odkrywają i poznają świat dookoła, a bakterie, z którymi się stykają, nie śpią – mogą więc spowodować chorobę malucha lub innego członka rodziny. Na szczęście regularne mycie rąk przyczynia się do skutecznej walki z bakteriami – dzieci nie muszą więc ograniczać zabawy, a ich rodzice nie muszą się martwić o zdrowie swoich pociech.

Ucząc dzieci – w szczególności małe dzieci – jak prawidłowo myć ręce, warto pamiętać, by była to po prostu dobra zabawa. Przygotujmy jakąś nagrodę dla malucha, jeśli wykona nowe zadanie, jak należy.  

Każdy lubi wiedzieć, jeśli coś mu dobrze wychodzi – dzieci nie stanowią tu wyjątku. Nie szczędź zatem pochwał i zachęt – na początku może wydać ci się to dziwne, ale to doskonały sposób, by dzieci powtarzały tę zwyczajną, lecz skuteczną czynność i cieszyły się dobrym zdrowiem. Może warto użyć tablicy z naklejkami, na której zaznaczysz momenty, kiedy Twojemu dziecku udało się poprawnie umyć ręce – po uzyskaniu odpowiedniej liczby naklejek możesz wręczyć mu nagrodę, żeby zmotywować do dalszego działania.

Żaden szczegół nie umknie uwadze tych małych istot, więc od razu zauważą, jeśli rodzic nie umyje rąk. Dawaj dobry przykład i zawsze myj ręce, kiedy to konieczne. Kiedy podczas mycia rąk Twoje dziecko jest w pobliżu, opowiedz mu i pokaż, co robisz… przecież tak często naśladują Twoje słowa i gesty. Niech biorą z Ciebie przykład również w myciu rąk.

Na początku możesz czuć się trochę nienaturalnie, ale wykształcenie zdrowych nawyków higienicznych podczas mycia rąk w możliwie najmłodszym wieku jest niezwykle ważne, by zapewnić zdrowie nie tylko dziecku, ale i całej rodzinie. 

W myciu rąk nie chodzi tylko o szybkie potarcie ich mydłem – jeśli chcesz mieć zdrowe dłonie, wolne od chorobotwórczych bakterii, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem na temat mycia rąk dla maluchów.

Kiedy Twoje dziecko powinno myć ręce

By dziecko stosowało dobre praktyki, powinno myć ręce:

 • przed każdym posiłkiem lub przekąską 
 • po każdej wizycie w toalecie lub na nocniku 
 • przed każdą „asystą” podczas gotowania w kuchni

Jeśli przygotowujesz jedzenie i jest z tobą Twoja pociecha, to nawet jeśli maluch nie garnie się do pracy, pokaż mu, że myjesz ręce.

Oczywiście warto wykształcić w dziecku nawyk mycia rąk, na wypadek jeśli miało kontakt z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, jeśli dotykało jakiegoś skaleczenia lub otarcia, lub jeśli po prostu bawiło się na podwórku – te małe paluszki często trafiają tam, gdzie nie powinny.

Mycie rąk, 9 kroków do zdrowych rąk

Czy wiesz, że aby dokładnie umyć ręce potrzeba od około 40 sekund do 1 minuty? Naucz swoje dziecko, że nie należy się śpieszyć podczas mycia rąk, jeśli chcemy dokładnie je umyć. Spraw, by mycie rąk było dobrą zabawą. Możesz np. odliczać czas, śpiewając jego ulubioną piosenkę – możecie nawet zaśpiewać razem! Pokaż ruchy rąk na swoim przykładzie i zachęć dziecko, by cię naśladowało. Możesz też poprosić swoje dziecko, by pokazało ci, jak należy myć ręce. Być może potrzebne będzie małe przypomnienie, jednak zaskakująco szybko role się odwrócą i to Twoje dziecko będzie przypominać tobie o myciu rąk.

Radosne mycie rąk 

 1. Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą
 2. Nałóż niewielką ilość mydła
 3. Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody)
 4. Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami
 5. Potrzyj końce palców i paznokcie
 6. Potrzyj grzbiet każdej dłoni
 7. Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą
 8. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym
 9. Pochwal dziecko, jeśli wykonało dobrze zadanie. Zapamiętaj: Jeśli pochwalisz dziecko za dobre zachowanie, to z pewnością chętnie je powtórzy.

Chociaż czasami może to wcale nie być taka prosta sprawa i mimo najlepszych starań nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, pamiętaj, że uczysz swoje dziecko kluczowej umiejętności życiowej, która zapewni im zdrowie na całe życie.

Niestety co roku tysiące ludzi – głównie dzieci i inne podatne osoby szczególnie w krajach rozwijających się, umiera z powodu chorób, którym łatwo zapobiec, wykonując jedną prostą czynność: mycie rąk. Naucz więc swoją pociechę tego zdrowego nawyku – może to mieć większe znaczenie niż ci się wydaje.