Breadcrumbs

Pierwsze dni w szkole, przedszkolu lub w żłobku

Najważniejsze wskazówki na temat walki z bakteriami w szkole

Kiedy twoje dziecko zacznie uczęszczać lub wróci po przerwie do szkoły, żłobka lub przedszkola, od razu zauważysz, że często choruje. 

Ale nie martw się. Uczęszczanie do szkoły to dla twojego dziecka radosny czas – uczy się nowych rzeczy, nadrabia zaległości z kolegami i koleżankami. Jednak takie otoczenie to raj dla chorobotwórczych drobnoustrojów – istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko będzie łapać wirusy i infekcje, a jego układ odpornościowy będzie rozwijał się w walce z nimi. 

Szczepienia (lub szczepienia ochronne) zapobiegają występowaniu u twojego dziecka niektórych z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Po zaszczepieniu przeciwko konkretnej chorobie organizm twojego dziecka będzie znacznie skuteczniej zwalczał ewentualne infekcje. Skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że twoje dziecko otrzymało wszystkie niezbędne szczepienia.

Mycie rąk

To może wydawać się oczywiste, jednak mycie rąk wodą z mydłem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii. Naucz swoje dzieci, by myły ręce:

  • przed jedzeniem
  • po wizycie w toalecie
  • po zabawie ze zwierzakiem
  • po kaszlaniu, kichnięciu lub czyszczeniu nosa 
  • po dotknięciu zabrudzonej rzeczy (np. pogryzionego ołówka, zużytej chusteczki itp.)
  • zawsze, gdy wyglądają na brudne

Kiedy twoje dziecko zaczyna uczęszczać do szkoły, żłobka lub przedszkola, dobrze rozejrzyj się po nowym miejscu i pokaż, gdzie można umyć ręce.

Używanie chusteczek

Bakterie rozprzestrzeniają się w powietrzu, podczas kaszlu lub kichania. Należy zachęcać dzieci do korzystania z chusteczek, kiedy kaszlą, kichają lub podczas kataru, a następnie do wyrzucenia zużytej chusteczki do kosza i umycia dokładnie rąk antybakteryjnym mydłem.

Jeśli nie mają przy sobie chusteczki, można kichnąć lub kaszlnąć w łokieć lub przedramię – zamiast prosto w dłonie – by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Kiedy istnieje taka konieczność, zostaw dziecko w domu zamiast puszczać je do szkoły

Kiedy twoje dziecko nie czuje się najlepiej, by brać udział w grupowych zajęciach w szkole lub jeśli w szkole panuje jakaś choroba (np. ospa wietrzna), lepiej trzymać je z daleka od szkolnych murów. Dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu się drobnoustrojów z jednego dziecka na inne i pozwolisz swojemu dziecku wrócić do sił. 
Skonsultuj się z przedstawicielami szkoły, żłobka lub przedszkola odnośnie do tego, jak długo twoje dziecko powinno zostać w domu.

Pierwsza pomoc w domu

W miarę jak twoje dziecko rośnie i coraz odważniej zaczyna odkrywać świat dookoła, zadrapanie lub otarcie to tylko kwestia czasu. Miej zawsze w domu apteczkę na wypadek skaleczeń i otarć, apteczka taka powinna zawierać:

  • plastry i sterylne opatrunki
  • lateksowe rękawiczki (lub podobne)
  • agrafki i nożyczki
  • taśma chirurgiczna i gaza

Niezwłocznie opatrz każdą ranę. 

Umyj ręce antybakteryjnym mydłem w płynie Dettol, a następnie delikatnie przemyj zranioną skórę środkiem do przemywania ran. Po osuszeniu przyłóż sterylny opatrunek lub plaster i ponownie umyj ręce. 

W przypadku poważniejszych ran warto wezwać fachową pomoc. Zadzwoń pod numer 999, by skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, albo zabierz dziecko na najbliższy ostry dyżur.