Breadcrumbs

Przywiezienie dziecka ze szpitala do domu

Twój przewodnik na temat higieny i zdrowia twojego dziecka

Przywiezienie dziecka ze szpitala do domu to szczególny moment. To ponadto stresujący czas dla młodych rodziców z uwagi na ogromną odpowiedzialność, jaką jest opieka nad ich słodkim maleństwem. 
Układ odpornościowy Twojego dziecka nie jest w pełni wykształcony w pierwszych dniach po narodzeniu. Zanim w pełni się wykształci w wyniku szczepień ochronnych dziecko będzie potrzebowało dużego wsparcia w walce z bakteriami i chorobami. Dzięki tym prostym wskazówkom na temat higieny możesz zapewnić swojemu dziecku zdrowy start, jakiego potrzebuje. 

Myj ręce

Bakterie rozprzestrzeniają się po całym domu na Twoich rękach. To wydaje się takie proste. Jednak mycie rąk wodą z mydłem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zarazków i bakterii. Ręce należy myć:

  • przed karmieniem piersią lub przygotowaniem pokarmu w butelce
  • przed i po przygotowywaniu jedzenia
  • po zmianie pieluszki i wizycie w toalecie
  • po myciu lub dotknięciu czegoś brudnego (kał, mocz, wymiociny, ślina)
  • zawsze gdy ręce wyglądają na zabrudzone

Myj powierzchnie przed i po użyciu

Jako młoda mama masz pełne ręce roboty, jednak poprzez wykształcenie dobrych nawyków higienicznych w domu możesz ochronić swoją rodzinę przed szkodliwymi bakteriami. Powierzchnie, których często dotykasz, należy myć i dezynfekować. Do takich powierzchni należą:

  • powierzchnie robocze w kuchni przed i po przygotowywaniu posiłku
  • maty do przewijania i kosze na pieluszki
  • klamki w całym domu
  • krany, spłuczki i deski klozetowe
  • włączniki światła i pokrywy koszy na śmieci

Kiedy Twoje dziecko zacznie korzystać z fotelika do karmienia (tak, niedługo wyfrunie w świat) ważne by był on cały czas higienicznie czysty. Antybakteryjne ściereczki czyszczące zabiją 99,9% bakterii i wirusów, które mogą być obecne.

Zapobieganie infekcjom przenoszonym przez gości

Jak tylko wrócicie ze szpitala do domu, znajomi i rodzina na pewno pośpiesznie przybędą, by powitać na świecie Twoje zdrowe nowo narodzone dziecko. Śmiało poproś ich o umycie rąk przed i po trzymaniu Twojego dziecka, wizyty chorych gości przełóż na późniejszy termin, kiedy lepiej się poczują.

Szczepienia Twojego dziecka

Szczepienia ochronne to prosty, szybki i wyjątkowo skuteczny sposób, żeby ochronić Twoje maleństwo przed chorobami zakaźnymi, takimi jak: tężec, błonica, krztusiec i polio. Zaszczepione dziecko może o wiele skuteczniej walczyć z chorobami.

Rozpoczęcie szczepień zaleca się u dzieci w drugim miesiącu życia. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby zaplanować schemat szczepień – tak aby Twoje dziecko otrzymało niezbędne szczepienia w odpowiednim czasie.