
Aby zapobiec wystąpieniu odparzeń (lub pieluszkowego zapalenia skóry) i rozprzestrzenianiu się bakterii podczas przewijania, należy przestrzegać zasad higieny. Ale jakich pieluszek używać? O jakich kwestiach zdrowotnych należy pamiętać? Zapoznaj się z naszymi podstawowymi informacjami na temat przewijania dzieci.
Jakie pieluszki będą najlepsze dla mojego dziecka i czego jeszcze potrzebuję?
Dostępne są dwa rodzaje pieluszek: jednorazowe i wielokrotnego użytku. Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że zarówno jedne, jak i drugie są w takim samym stopniu przyjazne dla środowiska, zatem które wybrać?
Pieluszki jednorazowe bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, pozostawiając skórę Twojego dziecka suchą, co zapobiega występowaniu odparzeń. Są również bardzo wygodne – po zabrudzeniu zwijasz pieluszkę, wkładasz do worka na pieluchy i wyrzucasz.
Pieluszki wielokrotnego użytku
Pieluszki wielokrotnego użytku słabiej wchłaniają wilgoć, ale ich zakup to duża oszczędność – można ich ponownie używać. Aby uniknąć wystąpienia odparzeń, należy zmieniać je regularnie.
Maty do przewijania
Maty do przewijania to wygodny i higieniczny sposób na przewijanie dziecka. Wybierz taką matę, którą możesz myć wodą i uważaj, by jej nie rozerwać – to może spowodować gromadzenie się szkodliwych bakterii.
Wskazówki na temat przewijania
- Rozepnij zabrudzoną pieluszkę, przytrzymaj nóżki Twojego maleństwa, chwytając na kostki, i zdejmij pieluchę. Odłóż ją w miejsce poza zasięgiem dziecka.
- Przy użyciu wacików lub nawilżanych chusteczek dla dzieci przetrzyj pupę Twojego dziecka w kierunku od przodu do tyłu (robiąc to odwrotnie możesz spowodować rozprzestrzenianie się bakterii i spowodować zakażenie układu moczowego).
- W przypadku chłopców zaleca się przykrycie penisa suchą pieluszką, by maluch nie zrobił nam psikusa, sikając wprost na nas. Po umyciu penisa upewnij się, że znajduje się w odpowiedniej pozycji i możesz swobodnie zapiąć pieluchę – nie martwiąc się, że w jakimś miejscu pieluszka przecieknie.
- Podwiń górny koniec pieluszki, tak żeby odsłonić pępek.
- Umyj i zdezynfekuj matę do przewijania i wszystkie powierzchnie, których używałaś.
- Zawsze dokładnie myj ręce po przewinięciu swojego dziecka, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.
- Szczelnie zapakuj zużyte jednorazowe pieluszki w plastikową torbę lub worek na pieluszki i wyrzuć od razu do kosza znajdującego się na zewnątrz.
- Pieluszki wielokrotnego użytku pierz oddzielnie – nie razem z innymi ubraniami. Usuń zawartość pieluszki przy użyciu chusteczki i wyrzuć do toalety. Następnie upierz pieluszki, wybierając program pranie wstępne, po czym wypłucz je w gorącej wodzie (temp. wyższa niż 60°C).
Odparzenia
Zmiana pieluszek to ważne zadanie każdej młodej mamy. Jeśli pieluszka Twojego maleństwa jest cały czas wilgotna i rzadko ją zmieniasz, lub jeśli maluch ma biegunkę lub reakcję alergiczną na płyn do prania – może to powodować odparzenia, czyli stan zapalny skóry występujący w postaci jasnoczerwonych krostek na pupie Twojego dziecka. Aby wyleczyć odparzenia w domu:
- często zmieniaj pieluszkę – używaj pieluch w większych rozmiarach, żeby uniknąć ocierania i aby skóra mogła lepiej oddychać.
- przemywaj wodą pupę dziecka po każdej zmianie pieluszki, unikaj mydła
- delikatnie poklepuj miękkim ręcznikiem pupę swojego maleństwa – nie pocieraj
- zastosuj krem lub maść na odparzenia zalecane przez Twojego lekarza
- zdejmuj dziecku co jakiś czas pieluszkę – takie „wietrzenie” dobrze mu zrobi
Po wyleczeniu odparzeń warto regularnie stosować maść, aby utrzymać poziom nawilżenia i zapobiec wystąpieniu odparzeń w przyszłości. Stosuj niewielką ilość maści, tak żeby nie zapychać pieluszki.