Breadcrumbs

Jak chronić zdrowie w sezonie na przeziębienia: wskazówki

Zastosowanie się do szeregu prostych wskazówek, jak chronić zdrowie w sezonie na przeziębienia, może okazać się ogromnie pomocne. Wirus grypy jest w stanie dotrzeć od osoby zarażonej nawet do kogoś, kto stoi w odległości 2 metrów od niej. Grypa jest też bardzo zaraźliwa. Zdrowa osoba dorosła może zarażać innych przez cały dzień, zanim wystąpią u niej objawy, i do 7 dni od chwili zachorowania. Poniższe wskazówki pozwolą Ci zachować zdrowie.

  • Zaszczep się na grypę

Zachowanie zdrowia w sezonie na przeziębienia może okazać się dużo łatwiejsze dzięki odpowiedniej szczepionce. Choć liczba szczepów wirusa jest bardzo duża, szczepionka może ochronić nas przed 3 – 4 szczepami, które są najbardziej rozpowszechnione.   

  • Regularnie myj ręce

Aby ochronić się przed wirusami i zachować zdrowie, czasami wystarczy po prostu często myć ręce. Przy pomocy mydła i ciepłej wody, energicznie myj ręce przez tyle czasu, ile zajmuje dwukrotne odśpiewanie piosenki „Sto lat”. Mydło antybakteryjne do rąk zabija nawet 99,9% bakterii.

  • Unikaj kontaktu z chorymi i nie wychodź z domu, gdy sam jesteś chory.

Aby zachować zdrowie, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Zostań w domu przez co najmniej 24 godziny od momentu ustąpienia gorączki. Zrezygnuj z chodzenia do szkoły, do pracy, z załatwiania spraw na mieście, aby nie zarazić innych swoim przeziębieniem.   

  • Nie dotykaj oczu, nosa, ust

Jeśli już dotkniesz jakiejś wspólnej powierzchni, na przykład klamki czy blatu, niewykluczone, że na Twojej dłoni znalazły się zarazki grypy. Zanim dotkniesz na przykład nosa, wyściełanego grubo błoną śluzową, umyj ręce, aby uniknąć zarażenia! 

  • Dbaj o zdrowe nawyki

Zachowanie zdrowia w sezonie na przeziębienia staje się łatwiejsze, jeśli regularnie się wysypiasz, ćwiczysz, spożywasz wystarczająco dużo płynów oraz dbasz o pożywność jedzenia. Pamiętaj też o dezynfekowaniu powierzchni w domu i w pracy, aby zabić zarazki grypy.