Alergie

Alergia to nietypowa reakcja układu odpornościowego na alergen (najczęściej są to bezpieczne substancje występujące w środowisku – od produktów spożywczych po leki oraz kurz, pyłki i wiele innych), powodująca reakcję zapalną organizmu u osoby uczulonej.

Reakcje alergiczne różnią się intensywnością objawów – od umiarkowanych po zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Przyczyny

Istnieje tysiące alergenów, które powodują alergie, do najczęstszych należą:

Alergeny wziewne: kurz i pyłki
Złuszczony naskórek zwierząt: substancje pochodzące ze skóry zwierząt np. złuszczone komórki skóry. Przypominają ludzki łupież.
Alergeny żywnościowe: skorupiaki, nabiał, orzechy i/lub nasiona, gluten, jajka i ryby
Leki: aspiryna i penicylina
Ukąszenia owadów: osy i pszczoły
Rośliny: trawa i pokrzywa
Substancje: lateks

Objawy

 • Wysypki skórne
 • Pokrzywka
 • Zaczerwienione swędzące oczy
 • Kaszel
 • Świszczący oddech
 • Kichanie
 • Ataki astmy
 • Ból brzucha i wymioty
 • Wstrząs anafilaktyczny

Sposoby zapobiegania

Unikać ekspozycji

 • Należy unikać ekspozycji na alergeny, na które jesteśmy uczuleni. Jest to łatwiejsze w przypadku alergii na produkty spożywcze i leki. Należy zapoznać się z pełną treścią ulotek dołączonych do produktów spożywczych i leków, aby uniknąć składników powodujących reakcję alergiczną.

Odkurz swój dom

 • W przypadku alergii wziewnych np. na kurz i pyłki najlepszym sposobem na zmniejszenie ekspozycji na alergeny jest dokładne odkurzanie powierzchni miękkich (np. dywanów, mebli obitych tapicerką i poduszek) i pozbycie się kurzu z powierzchni twardych przy użyciu produktu takiego jak ściereczki do czyszczenia powierzchni Dettol. Te praktyczne ściereczki zabijają 99,9% bakterii, ponadto udowodniono, że usuwają 90% alergenów, takich jak cząsteczki pyłku, roztocza i naskórek zwierząt.

Leki ogólne i leki przeciwhistaminowe

 • Leki takie jak leki przeciwhistaminowe mogą redukować i łagodzić reakcję alergiczną, szczególnie przydatne są zaś w przypadku uczuleń na alergeny wziewne (jak np. katar sienny), które występują w naszym najbliższym otoczeniu. Środki udrażniające górne drogi oddechowe i spraye do nosa mogą poradzić sobie z alergiami wziewnymi/ oddechowymi.
 • Ciężkie anafilaktyczne reakcje alergiczne stanowią potencjalne zagrożenie dla życia, często wywoływane są przez produkt spożywczy, lek i w wyniku ukąszenia owada. W czasie ataku często podawana jest adrenalina, aby pomóc uczulonej osobie.

Mit czy prawda

Czy alergia na jeden alergen oznacza podatność na inne?

Niekoniecznie. Często występujące alergie mogą bardzo różnić się w zależności od osoby. Ktoś może być uczulony na jeden alergen, a ktoś inny na wiele. Katar sienny to często występująca alergia – można być uczulonym na różne rodzaje pyłków lub na jeden konkretny pyłek. Oczywiście nie wszystkie reakcje alergiczne i nietolerancje występujące w ludzkim ciele spowodowane są przez alergie.

Mam alergię, czy moje dzieci również będą ją miały?

Skłonność do alergii może być dziedziczna. Jednak wzrostu reakcji alergicznych nie można tłumaczyć jedynie czynnikami genetycznymi. Naukowcy analizują dokładnie również czynniki środowiskowe, takie jak poziom alergenów i zanieczyszczenie środowiska, by lepiej zrozumieć źródła reakcji alergicznych.